V počátcích akutní, většinou virové bronchitidy je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi – vykašlávání – je žádoucí vazké sputum (hlen) ředit, aby se ho tělo snáze zbavilo. V tom pomáhá kromě léků ředících hlen a usnadňujících vykašlávání i dodržování pitného režimu.

Kašel a bylinky 
*  Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata): Obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání.
* Tymián (Thymus vulgaris): Jeho silice (thymol, karvakrol, cineol apod.) pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Jsou vhodné i k inhalacím.
* Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum): Saponiny v ní obsažené pozitivně působí jak u suchého, tak vlhkého kašle. Jednak ředí hlen, a tím usnadňují jeho vykašlávání, jednak vytvářejí ochranný film na sliznici dýchacích cest, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli.

Kdy užívat antibiotika na kašel? 
Při akutní bronchitíde je nejlepším lékem klid v teplé místnosti. Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou nebo paracetamolem jsou vhodné ke snížení teploty, dostatečný příjem tekutin a léky na odkašlávání zmírní nejvíce obtěžující projev nemoci. Je-li podezření na bakteriální infekci, podávají se i antibiotika. Přítomnost bakterií lze prokázat mikrobiologickým vyšetřením vzorku sputa –vykašlávaného hlenu.
Zdroj: Dita Váchová, Moje zdraví magazín, 2018