Víceúčelové čisticí prostředky i další běžně používané dezinfekční přípravky můžou mít vliv na vznik dětské nadváhy. Přišla na to skupina kanadských vědců. Používání antibakteriálních čističů totiž může měnit hladinu bakterií, které se nachází ve střevech kojenců, a ovlivnit tak jejich pozdější náchylnost k nadváze.

Kojenci žijící v domácnostech, kde se dezinfekční čistící prostředky používají minimálně jednou týdně, mají větší riziko, že budou o pár let později trpět nadváhou. 

Vyplývá to ze studie kanadských vědců, kterou v pondělí 17. září zveřejnil časopis Canadian Medical Association Journal. Výzkumníci porovnávali tyto děti s jejich vrstevníky, u nichž doma se pomocí těchto prostředků tak často neuklízí.

Na vznik dětské nadváhy totiž podle výzkumníků může mít vliv hladina střevních bakterií lachnospiraceae. Kojenci, jejichž rodiče používali doma antimikrobiální prostředky často,  měli dvakrát vyšší pravděpodobnost, že o pár let později budou mít ve střevu těchto bakterií víc, než děti z domácností, ve kterých se těmito přípravky uklízelo pouze výjimečně. 

Bakterie lachnospiraceae jsou běžnou složkou lidské střevní mikroflóry. Už z dřívějších studií je ale podle CNN známé, že jejich větší množství může mít vliv na vznik odolnosti vůči inzulínu a většího množství tělesného tuku, a to znamená jediné – nadváhu

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2598785-v-domacnostech-kde-se-casto-pouziva-dezinfekce-trpi-vice-deti-nadvahou (online 21.9.2018)

http://www.cmaj.ca/content/190/37/E1097

obr.: internet