Inkontinence (samovolný únik moči) určitě není téma, o němž bychom rádi diskutovali v kavárně či ve společnosti, ovšem tento problém trápí překvapivě velké množství lidí a to jak ženy tak i muže.
„Nejlepší způsob, jak řešit problém, je chovat se tak, aby problém vůbec nenastal!“ říká  prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Proč dochází k inkontinenci?

Příčin inkontinence je mnoho, a proto se nejedná o problém nikterak vzácný.

  • Poškození nervového systému – pokud je z nějakého důvodu narušena komunikace mozku s močovým měchýřem, je důsledkem jeho zhoršené ovládání. Z neurologických onemocnění, jejichž průvodním znakem je močová inkontinence, jmenujme např. Parkinsonovu chorobu, mozkovou mrtvici, roztroušenou sklerózu nebo poranění či jiné poškození mozku nebo míchy. Rovněž pacienti s cukrovkou mohou mít vzhledem k postižení nervů problémy s udržením moči, navíc se diabetes vyznačuje produkcí velkých objemů moči, což zvyšuje riziko jejího unikání (starý název pro cukrovku je „úplavice cukrová“).
  • Onemocnění prostaty – u mužů je únik moči často příznakem nezhoubného zbytnění prostaty.
  • Obezita – únik moči je způsoben zvýšením nitrobřišního tlaku v důsledku přítomnosti velkého množství nitrobřišního tuku.
  • Menopauza – u žen v menopauze (v přechodu) dochází k hormonálním změnám, které snižují citlivost v oblasti urogenitálního traktu, navíc s věkem oslabují svaly pánevního dna.
  • Těhotenství a porod – nastávající maminky mohou mít potíže s inkontinencí, protože miminko tlačí na močový měchýř, a poporodní inkontinence vzniká v důsledku dočasného oslabení svalů pánevního dna během porodu.
  • Věk a dědičnost – jako u všech onemocnění je i u močové inkontinence třeba počítat se zvýšením rizika s přibývajícími léty. To samé platí, pokud problémy trpí někdo z blízkých příbuzných.

Nestyďte se požádat lékaře o radu

Při obtížích s únikem moči se určitě svěřte svému lékaři. Přestože se jedná o problém poměrně rozšířený, stále zůstává velkým tabu. Ostych před odborníkem však není na místě.

Při problémech s únikem moči je samozřejmě velmi důležitá pečlivá hygiena.

Z pohledu celostní medicíny!

Samovolný a nekontrolovatelný únik moči se jeví jako velmi vážný problém současné civilizace v mnoha rozvinutých zemích. Dokladem toho může být i to, že pro heslo inkontinence nám nabízí internet více než milion citací, odborná vědecká databáze MedLine udává kolem 25 000 vědeckých publikací. Udává se, že v USA trpí touto poruchou asi 13 milionů obyvatel všeho věku a obou pohlaví, i když vyšší výskyt je pozorován u starší populace a častěji u žen. Domnívám se, že v tomto případě by měly jít stranou veškeré diskuse o vědeckosti či nevědeckosti zvolených přístupů. Neměli bychom čekat, až se problémy objeví a doufat na pomoc v pilulkách. Každý má možnost vyzkoušet si některý z alternativních postupů, které nemohou v žádném případě našemu tělu uškodit. Nejlepším způsobem je prevence – péče o pročišťování ledvin a močových cest alespoň dvakrát ročně, bylinné čaje i koupele a péče o stav energetického pole v oblasti podbřišku .

Bylinky, bylinky…
Byliny k přípravě léčivých čajíčků jistě už někdy doporučoval bylinář Pepa Zentrich. Zde uvedu pouze svoji oblíbenou kokošku pastuší tobolku. Popíjení čaje z kokošky radila na posílení svěrače močového měchýře známá rakouská bylinářka Marie Treben. V čaji ji však můžeme předávkovat a tak dávám přednost nálevu z nati kokošky do koupele – uvařím si zpravidla 2-3 hrstě byliny (je to rozšířený plevel a je škoda ho nevyužít) ve 2-3 litrech vody a naliji do vany. Posiluje svaly, hladké i kosterní.
Nedostatečná funkce svěrače močového měchýře má svůj základ v narušení funkce základní čakry v oblasti kostrče. Je to energetické centrum, které dodává tělu vitalitu.

Zdroje: www.drmax.cz/poradna/zivotni-styl/mocova-inkontinence-neni-jen-problemem-seniorskeho-veku

http://www.mojemedunka.cz/clanek.aspx/zdravi/clanek/o-cem-se-nemluvi–inkontinence