Lékaři by měli omezit předepisování antibiotik na nezbytně nutné případy, bakterie jsou proti nim čím dál tím odolnější. To je hlavní myšlenka akčního plánu Národního antibiotického programu pro roky 2019–2022, který v pondělí schválila vláda.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vláda bere vážně varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že vzrůstající odolnost bakterií na antibiotika je závažný problém.

„V Evropské unii každoročně zemře 25 tisíc pacientů na nemoci způsobené rezistentními antibiotiky a náklady na jejich léčbu jsou 21,5 miliardy ročně. Lékaři by měli antibiotika předepisovat racionálně, jen v nezbytně nutných případech. Ne na virózy a chřipky, kde antibiotika neúčinkují,“ uvedl Vojtěch. Lékaře by měly podle něj víc hlídat pojišťovny.

obr. internet

Pokuste se využít sílu přírody! Dobrým pomocníkem k tomu Vám může být i kniha autorské dvojice MUDr. Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře s názvem Svět přírodních antibiotik.

Sám jsem jednal se zdravotními pojišťovnami o tom, že by měly předepisování antibiotik víc kontrolovat. Pokud některý lékař vybočuje z normálu, je třeba s ním pracovat,“ uvedl ministr.

Národní antibiotický program podle něj nabádá k větší osvětě nejen mezi lékaři, ale také mezi pacienty. „Jde o to, aby i lidé sami nevyžadovali předepisování antibiotik na všechny nemoci, což se bohužel někdy stává,“ řekl Vojtěch.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/495781-vlada-radi-lekarum-psat-mene-antibiotik.html (online 29.01.2019) obr.: https://slideplayer.cz/slide/3029934/