Žaludek je velmi citlivý na působení léčivých rostlin snad i proto, že vnitřně užívané rostliny setrvávají určitou dobu v tomto trávicím orgánu. Každý den žaludek vyrobí okolo čtyř litrů žaludečních trávicích šťáv, které se skládají především z vody, kyseliny chlorovodíkové, pepsinu, mukoproteinů a antianemický faktoru (pomáhá vstřebávat vitamin B12). Mnoho léčivých rostlin zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv bez podráždění sliznice žaludku, čímž podporují a posilují všechny trávicí procesy.Většina rostlin působí přímo na vnitřní sliznici žaludku. Některé rostliny žaludek neutralizují, např. mrkev. Blahodárně mohou působit i bylinné čaje.

Pár pomocníků na žaludek a trávení zde:

Heřmánek

Vyzkoušejte heřmánkový čaj s fenyklem. Lžíci heřmánku a půl lžičky fenyklu zalijte vroucí vodou a nechte patnáct minut louhovat. Vašemu žaludku zaručeně uleví.

Sléz a meduňka

Sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka zase uklidňuje. Čaj si připravte ze lžičky slézu maurského a lžičky meduňky, přelijte 250 ml vody a nechte pět minut louhovat.

bylinky a žaludek (obr. internet)

Puškvorec

Popíjejte nálev z kořene puškvorce nebo žvýkejte přímo jeho kořen. Nálev připravíte zalitím třech lžiček kořene půl litrem studené vody. Nechte čtyři hodiny vyluhovat. Před pitím lehce ohřejte.

Máta peprná

Mátový čaj vám dodá energii, a navíc reguluje trávení. Žaludku uleví a zklidní ho. Můžete si z ní připravit čaj nebo mátový olej. Do sklenice napěchujte lístky máty, zalijte kvalitním olejem, pak sklenici uzavřete a nechte pět dní odstát v teple. Poté nechte překapat a vypijte.

Zázvor

Vynikající na podrážděný žaludek a nevolnost. Blokuje práci nervových zakončení, takže se vám přestane zvedat žaludek. Ulevuje i při bolestech a migréně.

Mrkev

Pokud vás trápí pálení žáhy, nejlepším lékem je najemno nastrouhaná mrkev. Důkladně ji rozkousejte a snězte.

Banány

Lehce kloužou do krku a jsou snadno stravitelné. Pomáhají přirozenému koloběhu střev a podráždění žaludku účinně zklidní. Dávejte si ale pozor, aby byly žluté a zralé. Zelené by vám mohly uškodit.

Brusinky a borůvky

Na bolest žaludku jsou výborné. Dají se konzumovat syrové, a k dostání jsou ale i sušené. Stačí hrst brusinek hodit do vody, uvařit, brusinky sníst a vypít vodu, ve které se vařily. Stejně tak můžete postupovat s borůvkami, které taky umí zklidnit žaludek.

Brambory

Jsou výbornou volbou při žaludečních potížích. Jak uvařené v osolené vodě, tak upečené ve slupce na sucho. Neutralizují žaludeční kyseliny a pomáhají sliznici žaludku vytvořit jejich žaludeční film. Obsahují přírodní látky, které žaludek zklidní.

Rýže

Skvělým lékem je rýže bílá, uvařená doměkka. Váš rozbolavělý žaludek pohladí. Pokud to snesete, vypijte trochu vody, ve které jste rýži vařili. Ta se podává také pacientům po zánětu střev a žaludku.

Česnekové víno

Vyzkoušejte ho na bolest žaludku. Připravte si dvacet stroužků česneku, oloupejte je, rozdrťte, přidejte šťávu ze tří citrónů, vše zalijte litrem převařené studené vody a dejte na noc do chladu. Ráno přeceďte, promíchejte s medem, a vypijte.

Jablka

Patří mezi jídla, které pomáhají na všechno včetně bolavého břicha. Na rozbolavělý žaludek je dobré je konzumovat najemno nastrouhané. Mají stejné účinky jako banán.

Papája

Při zažívacích potížích pomáhá i toto exotické ovoce. Její konzumace podporuje zažívání, upravuje poruchy trávení. Enzymy v papáji pomáhají rozkládat bílkoviny a uklidňovat žaludek tím, že vytvářejí zdravé kyselé prostředí. Prodává se i ve formě tablet.
Zdroj: www.ahaonline.cz (on-line 05.01.2014);
www.rehabilitace.info (on-line 30.09.2015)